19th Asian Television Awards 2014 - Call for Entries
Asian Television Awards 2013 Winners List

Asian Television Awards 2013 Winners List

PROGRAMMING CATEGORIES

BEST DOCUMENTARY PROGRAMME (ONE-OFF/SPECIAL)
Winner
Legends of the Deep: The Giant Squid
NHK (Japan Broadcasting Corporation)
General TV Channel
Japan
Highly Commended
Documentary Love: Hannah, the Miracle
Munhwa Broadcasting Corporation
MBC TV
Korea
BEST DOCUMENTARY SERIES
Winner
Super Fish
Korean Broadcasting System
KBS, TV1
Korea
Highly Commended
Environment Special – A Life
Korean Broadcasting System
KBS, TV1
Korea
BEST NATURAL HISTORY OR WILDLIFE PROGRAMME
Winner
Malaysia From Below
FOX International Channels Asia
National Geographic Channel
Hong Kong
Produced in association with Scubazoo Sdn Bhd.
Highly Commended
The Great Flight
KNN (Korea New Network)
KNN
Korea
BEST NEWS PROGRAMME
Winner
News Magazine: October 1 Maritime Tragedy
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade Channel
Hong Kong
Highly Commended
Saksi (Eye-Witness): Typhoon Pablo's Trail of Death
GMA Network, Inc.
GMA Channel 7
Philippines
BEST SINGLE NEWS STORY/ REPORT (10MINS OR LESS)
Winner
Afghanistan Taliban Firefight
CNN International
Hong Kong
Highly Commended
Right To Be Heard You Matter show – With Nafisa Ali
TV Today Network Limited
Headlines Today
India
BEST CURRENT AFFAIRS PROGRAMME
Winner
101 East: Everest 60th Anniversary
Al Jazeera English TV
Al Jazeera English
Malaysia
Highly Commended
Asia's Underworld – Illegal Gamblers
A+E Networks Asia
Crime & Investigation Network
Singapore
Produced by Third Floor Pictures
BEST DRAMA SERIES
Winner
Tonbi (Black Kite)
Tokyo Broadcasting System Television, Inc.
TBS TV, Inc.
Japan
Highly Commended
The Confidant
Television Broadcasts Limited
TVB, Jade Channel
Hong Kong
BEST SINGLE DRAMA OR TELEMOVIE
Winner
Heartstrings
Munhwa Broadcasting Corporation
MBC TV
Korea
Highly Commended
Drama Special – The Ultimate Miracle
Korean Broadcasting System
KBS, 2TV
Korea
BEST COMEDY PROGRAMME
Winner
Heng Heng Heng – The Grumpy Old Withered
Exact Company Limited
Thailand Television Channel 3
Thailand
Highly Commended
Smart Captain – Wise Captain
Scenario Company Limited
Thailand Television Channel 3
Thailand
BEST CHILDREN’S PROGRAMME
Winner
The Adventures of Figaro Pho: Fear of the Cactus
Chocolate Liberation Front
ABC 3
Australia
Co-produced with Ambience Entertainment
Highly Commended
Breaking Ice
Public Television Service Foundation
PTS
Taiwan
BEST PRESCHOOL PROGRAMME
Winner
Bananas in Pyjamas
Endemol Worldwide Distribution
Australian Broadcasting Corporation, ABC 4 Kids
Australia
Produced by Southern Star Entertainment Pty Ltd
Highly Commended
Tell Me, Bonggu
Korea Educational Broadcasting System
EBS
Korea
BEST ENTERTAINMENT (ONE-OFF/ ANNUAL)
Winner
Asian Wave
Shanghai Entertainment Team Media Group Co., Ltd.
Shanghai Media Group, Dragon TV
China
Highly Commended
MTV World Stage Live in Malaysia 2012
Viacom International Media Networks (MTV Asia)
StarHub, MTV Asia
Singapore
BEST GENERAL ENTERTAINMENT PROGRAMME
Winner
India's Got Talent Season 4
Fremantle India Television Productions Pvt Ltd
Viacom 18, Colors
India
Highly Commended
Cheer Me Up On the Blog: Trek Across Europe, Mamma Mia!
Mainichi Broadcasting System, Inc.
MBS, Channel 4
Japan

Hidden Cities Extreme – Bali, Indonesia
A+E Networks Asia
History Channel
Singapore
Produced by Beach House Pictures Pte Ltd
BEST GAME OR QUIZ PROGRAMME
Winner
Disney Q Family Mastermind
BBC Worldwide Productions India
Disney India, Disney Channel
India
Highly Commended
Family Game Show
Shanghai Toonmax Media Co., Ltd
Shanghai Media Group, Toonmax
China

My Man Can
Workpoint Entertainment Public Company Limited
Modernine TV, Channel 9
Thailand
BEST MUSIC FROGRAMME
Winner
Clash of the Choirs China Season 2
Shine International
China Central Television
Singapore
Produced by China Central Television
Highly Commended
MTV World Stage Live in Malaysia 2012
Viacom International Media Networks (MTV Asia)
StarHub, MTV Asia
Singapore
BEST REALITY SHOW
Winner
Community Hero
Huaso Film/ Television Digital Production Company Limited (CCTV6/Sony Pictures' JV in China)
CCTV-12
China
Highly Commended
Mission Covershot
FOX International Channels Asia
National Geographic Channel
India
Produced by FremantleMedia India

The Master Season 5
PT. Rajawali Citra Televisi Indonesia
RCTI
Indonesia
BEST INFOTAINMENT PROGRAMME
Winner
Artisans Reboot
Sitting In Pictures Pte Ltd
MediaCorp Pte Ltd, Channel NewsAsia
Singapore
Highly Commended
Art Less Travelled Series 2
MediaCorp Pte Ltd
okto
Singapore
Produced by XTREME Media Pte Ltd
BEST TALK SHOW
Winner
We The People: Rape: Our National Shame
New Delhi Television Limited
NDTV 24X7
India
Highly Commended
We The People: Every Woman's Battle (Cinema: A Culture of Misogyny?)
New Delhi Television Limited
NDTV 24X7
India
BEST SOCIAL AWARENESS PROGRAMME
Winner
Operation Hope
CNN International
Hong Kong
Highly Commended
China Close-Up – XXL China
August Pictures Pte Ltd
MediaCorp Pte Ltd, Channel NewsAsia
Singapore
BEST ADAPTATION OF AN EXISTING FORMAT
Winner
MasterChef Season 2
Radio and Television Shanghai (RTS)
Shanghai Media Group, Dragon TV
China
Highly Commended
Clash of the Choirs China Season 2
Shine International
China Central Television
Singapore
Produced by China Central Television
BEST CROSS-PLATFORM CONTENT
Winner
Freedom Riders Asia
FOX International Channels Asia
STAR Sports
Singapore
Highly Commended
The Citizen Journalist Show
TV 18 Broadcast Ltd.
CNN-IBN
India
BEST LIFESTYLE PROGRAMME
Winner
Passage to Malaysia
Discovery Networks Asia-Pacific Pte Ltd
TLC
Singapore
Produced by No Quarter Pte Ltd
Highly Commended
Marina Bay Sands 24/7 – Flower Power
A+E Networks Asia
Bio Channel
Singapore
Produced by Infocus Asia Pte Ltd
BEST 2D ANIMATED PROGRAMME
Winner
Dogstar Series 2 – It's The End of the World as We Know It
Media World Pictures
Nine Network Australia
Australia
Highly Commended
Shezow
Vision Animation Sdn Bhd
Ten Network, Channel Ten
Malaysia
Produced by Moody Street Kids & Kickstart Productions
BEST 3D ANIMATED PROGRAMME
Winner
The Adventures of Figaro Pho: Fear of Becoming a Vampire
Chocolate Liberation Front
Australian Broadcasting Corporation, ABC 3
Australia
Co-produced with Ambience Entertainment
Highly Commended
Boing the Play Ranger
CrazyBird Animation Studio
Educational Broadcasting System, EBS
Korea
Produced by Giggle Garage, Educational Broadcasting System (EBS), SKbroadband (BTV)
BEST NEWS PRESENTER OR ANCHOR
Winner
Bernard Lo
The Call
CNBC Asia Pacific
Singapore
Highly Commended
Martin Soong
Squawk Box Asia
CNBC Asia Pacific
Singapore
BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Winner
Stephen Engle
China/North Korean Border
Bloomberg LP
Bloomberg Television
Hong Kong
Highly Commended
Christine Tan
Managing Asia
CNBC Asia Pacific
Singapore

Eunice Yoon
Inside China
CNBC Asia Pacific
Singapore
BEST ENTERTAINMENT PRESENTER/ HOST
Winner
Phanya Nirunkul
Ching Roi Ching Larn Sunshine Day
Workpoint Entertainment Public Company Limited
Thai Television Channel 3
Thailand
Highly Commended
Bryan Wong
Jobs Around the World
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST SPORTS PRESENTER/ COMMENTATOR
Winner
Richard Lenton
Football Faceoff
SingTel (mio TV)
mio Stadium
Singapore
Highly Commended
Colette Wong
Golf Focus
FOX International Channels Asia
STAR Sports
Singapore

Paula Malai Ali
Formula 1 (Race Day)
FOX International Channels Asia
STAR Sports
Singapore
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Winner
Kang-Ren, WU
Emerging Light
Tzu Chi Culture and Communication Foundation
Da Ai TV
Taiwan
Highly Commended
Coby Chong
Summer Brothers
Natseven TV Sdn Bhd
ntv7
Malaysia
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Winner
Jade Chou
Falling
Public Television Service Foundation
PTS
Taiwan
Highly Commended
Lorna Tolentino
Pahiram ng Sandali (Chasing Moments)
GMA Network, Inc.
GMA-7
Philippines
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Winner
Jeffrey Xu Ming Jie
Marry Me
MediaCorp Pte Ltd
Channel U
Singapore
Produced by Wawa Pictures Pte Ltd
Highly Commended
Pierre Png
C.L.I.F. 2
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Winner
Aileen Tan
The Day It Rained On Our Parade
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
Highly Commended
Kate Pang
Joys of Life
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
BEST COMEDY PERFORMANCE BY AN ACTOR/ ACTRESS
Winner
Enlai, CHUA
The Noose Season 6
MediaCorp Pte Ltd
Channel 5
Singapore
Highly Commended
Michael V.
Bubble Gang
GMA Network, Inc.
GMA-7
Philippines
BEST CINEMATOGRAPHY
Winner
Brad Dillon
Raised Wild
Discovery Networks Asia-Pacific Pte Ltd
Animal Planet
Singapore
Produced by Dragonfly Film & Television Productions Ltd
Highly Commended
Roger Munns & Hitesh Makan
Malaysia From Below
FOX International Channels Asia
National Geographic Channel
Hong Kong
Produced in association with Scubazoo Sdn Bhd.
BEST DIRECTION
Winner
Oman @ Dhas
Asia's Underworld – Drug Bandits
A+E Networks Asia
Crime & Investigation Network
Singapore
Produced by Third Floor Pictures
Highly Commended
Heng-Ju, CHANG
One More Take
Hakka TV
Taiwan
BEST EDITING
Winner
Shantha Kumar
Asia's Underworld – Illegal Gamblers
A+E Networks Asia
Crime & Investigation Network
Singapore
Produced by Third Floor Pictures
Highly Commended
Tom Booth & Gary Crook
CNNGo: Harbin
CNN International
Hong Kong
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Winner
Mei-Ling, ZHOU
Emerging Light
Tzu Chi Culture and Communication Foundation
Da Ai TV
Taiwan
Highly Commended
Hsiu-Ling, CHANG
The Smiling Starlight
Tzu Chi Culture and Communication Foundation
Da Ai TV
Taiwan
BEST THEME SONG
Winner
Yise Loo
Serra Ferra - The Beat
Metropolitan TV Sdn Bhd
8TV
Malaysia
Produced by Double Vision Sdn Bhd
Highly Commended
Ju Li, MO
Beyond
MediaCorp Pte Ltd
Channel 8
Singapore
TERRESTRIAL CHANNEL OF THE YEAR
Winner
KBS, TV1
Korean Broadcasting System
Korea
Highly Commended
MBC TV
Munhwa Broadcasting Corporation
Korea
CABLE & SATELLITE CHANNEL OF THE YEAR
Winner
CNN International
Hong Kong
Highly Commended
Dragon TV
Shanghai Media Group
China
TERRESTRIAL BROADCASTER OF THE YEAR
Winner
MediaCorp Pte Ltd
Singapore
Highly Commended
Korean Broadcasting System
Korea
CABLE & SATELLITE NETWORK OF THE YEAR
Winner
FOX International Channels Asia
Asia
Highly Commended
CNN International
Hong Kong